Сите имаме удел во автокефалноста на МПЦ- Велат од поранешната независна група на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Поранешната независна група на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за Преспанскиот договор, ја честиташе веста дека…

Пратеничката на СДСМ, Соња Михаиловска од Делчево, добила 661.527 денари само од надоместок за патни трошоци.

ПРАТЕНИЧКАТА НА СДС, СОЊА МИХАИЛОВСКА ОД ДЕЛЧЕВО, ДОБИ 661.527 ДЕНАРИ САМО ОД НАДОМЕСТОК ЗА ПАТНИ ТРОШОЦИ-ОБВИНУВААТ…

Уште една земја ќе работи 4 дена во неделата.

Шестмесечната програма ќе им овозможи на компаниите да работат 32 часа неделно, а притоа надоместоците и…

„Моторола се надмина себеси“:Во Јуни ќе го лансира новиот телефон со камера од 200 мегапиксели.

Моторола потврди дека овој јули ќе го лансира првиот уред со камера од 200 мегапиксели. Најавата…

27-годишно момче од Кавадарци пронајдено мртво- Работејќи, паднал во канал за наводнување близу кочанско село.

По барање од новинарите претходно беше намален водостојот во каналот, со што потрагата беше олеснета. Лицето…

Полицајци со службено возило прегазиле малолетен велосипедист од Охрид.

На 23.05.2022 во 22,50 часот во Охрид на ул.„7-ми Ноември“, во близина на бензинска пумпа патничко…

„Утре“ ќе нема кој кафе да не послужи: Македонија се соочува со сериозен недостиг на работници.

Во потрага по подобар живот и работа, од Македонија бега секој – што може, засекогаш, или…

Г.Г. Стефан ги насолзи очите на сите верници: Еве сега имаме и кој да ни нацрпи вода, ова е празник за сите Христијани.

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и посочи: „Како да…

Над олтарот два гулаби седеа еден до друг за време на литургијата, во која сослужувавме со нашите браќа Срби.

За време на литургијата, во која сослужувавме со нашите браќа Срби, и со која беше потврдено…

Ви ја препорачуваме новата кнга на младиот Битолчанец Христијан Аџиоски, ”Гласот на предците“-Зборник од сите краишта на Македонија.

„Гласот на предците“ претставува зборник во кој се собрани македонски народни преданија од сите краишта на…