Ова е најмалото бебе на светот, неговите родители го облекуваат во алишта за кукли. (Видео)

Advertisements
adsense

Метју Ридл има седум месеци, а е толку мал што многумина би рекле дека е новороденче.

По породувањето во 28-та недела од бременоста, мајката Женева Кук родила бебе тешко само 450 грама. По 98 дена минати на одделот за интензивна нега, малиот Метју бил пуштен дома, но лекарите немале јасна дијагноза за неговата состојба.

„Прво ни рекоа дека има микроцефалија, дека неговата глава е помала отколку што треба поради ненормален развој на мозокот. Ни кажаа дека неговиот мозок престанал да се развива, дека веројатно нема да живее долго“, изјави мајката на Метју за WLKY News Louisville.

Advertisements
adsense

Три месеци подоцна, пристигнале наоди кои потврдуваат дека овој мал Метју има ретка форма на џуџест раст, исконски џуџест тип 2.

Но добрата вест е дека момчето ќе може да има нормален живот, ќе може да оди на училиште, да се развива, да учи, да игра, но секогаш ќе биде мал.

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.