Откако невремето направи пустош, ЦУК вели со три авиони ќе се разбиваат градоносните облаци.

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира…

Османи го крена македонското знаме во Украина.

Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со украинскиот шеф на дипломатијата, Дмитро Кулеба. Ова…

Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани

Поранешниот албански претседател Бујар Нишани, починал денеска на 57-годишна возраст. Тој беше на функцијата прв човек…

Земјоделците во охридско со насолзени очи: Цреша оваа година ќе има само на слика, силното невреме направи огромни штети.

Силното невреме од град што го зафати охридско позади себе остави постош и голема материјална штета…

Силно невреме со пороен Град беснееше 15 минути во Охрид- Штетите ќе бидат огромни.

Силно невреме со врнежи од Град ја зафати општина Охрид околу 15 часот.Врнежите од град беа…

Детското игралиште во Дојран ќе го носи името на нашиот донор Емилија Динева.

Донаторите на органи се вистински херои, Емилија Динева е една од нив. Нејзиното име засекогаш ќе…

Со пластичен пиштол 17-годишник од Зелениково ограбил 10 обложувалници

На 28.05.2022 по претходно преземени мерки и активности, од страна на полициски службеници од Единица за…

Мицкоски за поплавата во РЕК Битола: Голем број на рударски машини се удавени…

РЕК Битола информира дека поради силното невреме од дожд и град предизвикани се поплави и големи…

”Шамар од турскиот министер”- Не бараме Финска и Шведска да го променат името како што бараа од Македонија.

Турскиот министер за надворешни работи Чавушоглу објавува зошто Анкара недозволува Финска и Шведска да влезат во…

Македонија победник на 4 -то издание на Балканскиот фоклорен фестивал во Корча

Во Корча се одржа 4-то издание на Балканскиот фестивал на кој учествуваа најдобрите ансамбли, на едно…