НОВ ЦЕНОВЕН ШОК НА ГРБОТ НА ГРАЃАНИТЕ: Горивата поскапуваат за 10 денари!

Advertisements
adsense

Од утре се очекува поскапување на горивата до 10 денари, ова го покажуваат пресметките  на  познавачите. Причината за ваквиот скок е тоа што од утре, повеќе нема да има намалено ДДВ за течни горива. Владата  на денешната седница не ја продолжи оваа мерка, анализира „Телма“.

Експертите претходно предупредија  дека ако не се преземе нешто  откако ќе престане нејзината важност, ќе следи сериозен ценовен шок кои ќе се одрази врз стандардот на граѓаните, инфлацијата ќе порасне,  но од друга страна ќе се полни буџетот.

Од опозицијата претходно предложија со законски измени ДДВ за течни горива до крајот на  годинава да биде 5 отсто.

Advertisements
adsense

Како превенција од раст на  цените на горивата,  на почетокот на март Владата одлучи ДДВ за течни горива да го намали од 18 на 10 отсто , надолна корекција имаше и кај акцизата.

Како превенција од раст на  цените на горивата,  на почетокот на март Владата одлучи ДДВ за течни горива да го намали од 18 на 10 отсто , надолна корекција имаше и кај акцизата.

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.