Радев и Петков повикани кај Макрон на тема Македонија и тргање на ветото.

Advertisements
adsense

Наскоро ќе биде организирана посета на Франција на бугарскиот претседател Румен Радев и бугарскиот премиер Кирил Петков. Во нивната делегација ќе биде и претставник на министерството за надворешни работи. Во Париз се очекува да го одобрат предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за укинување на ветото за преговорите за членство на Македонија во ЕУ, објави денеска БГНЕС:

Ова за БГНЕС го соопштија учесниците на последниот коалициски совет што се одржал во петокот вечерта на 27 мај. Изворите се од различни политички еминенции и секој поединечно ја потврдил информацијата.

Во текот на разговорот, владата информираше дека „француското претседателство ветило дека ќе ги вклучи сите бугарски барања во преговарачката рамка и нивното спроведување ќе го гарантира самиот Макрон. Ова во пракса значи дека целосно му веруваме на Макрон, но во исто време ризикуваме да паднеме во децениски спор, бидејќи секоја од земјите-членки ќе може да блокира каква било одлука. Тоа ќе биде бесконечен спор. а ние не сакаме турска верзија“, изјавил еден од учесниците за БГНЕС.

На крајот на коалицискиот била донесена одлука во следните две недели „никој да не коментира или да заземе став за прашањето за РСМ“. За ова прашање најмногу треба да молчат претставниците на МНР. Првите коментари треба да се дадат откако предложениот текст ќе биде објавен и поддржан од самото МНР. Во исто време, сите претставници на различните политички партии кои учествуваат во владата ќе тврдат дека „нема назадување по прашањето за РСМ и ќе бидат заштитени националните интереси на нашата земја“.

Advertisements
adsense

На средбата било договорено секое поинакво мислење и став за ова прашање на политичари, научници, историчари, новинари да биде „нападнато што побрзо и со тешки политички обвинувања“. 

Советот за национална безбедност (НАС) што го побара премиерот Кирил Петков за Македонија ќе биде свикан по неговата посета на Франција. Самиот премиер се обврзал лично да го одржи.

Националниот совет ќе и даде мандат на претседателката на Собранието, Корнелија Нинова, да го поддржи предложениот текст. Останатите партии кои се дел од владината коалиција ќе ги повикаат своите пратеници „да гласаат со чиста совест или да го поддржат единственото можно решение“. Пишува: Фактор.Мк

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.