Од полноќ повторно поскапуваат горивата- Дизелот ќе се точи по цена од 99,5 денари.

Advertisements
adsense

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) и денеска повторно ќе носи нова одлука за цената на горивата. Како што велат од РКЕ, исполнети се предусловите за тоа.

– Предусловите се исполнети, РКЕ ќе донесе нова одлука за цената на горивата која ќе биде во сила од вечер на полноќ, изјави за МИА портпаролката на РКЕ, Марина Узунов.

Advertisements
adsense

Со вчерашното зголемување на цените на горивата, Еуросупер БС-95  поскапи за три, а останатите горива за 2,5 денари за литар. Литар Еуросупер БС-95 денеска чини 107 денари, Еуросупер БС-98 се продава по цена од 109 денари. Цената на дизелот е 97,5 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 95,5 денари за литар.

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.