Претседателот на Славија: Која е бре таа Македонија, вчера стана држава, ако стравуваме од нив воопшто да не играме фудбал (ВИДЕО)

Advertisements
adsense

Бугарскиот селектор Јасен Петров на денешната прес-конференција во Разград јасно нагласи дека фудбалската игра треба да остане далеку од политиката, а на теренот на спортски начин да се докажува квалитетот.

Сосема еднакво размислуваат и легендите на бугарскиот фудбал Емил Костадинов, Христо Стоичков и Димитар Бербатов во изјави за бугарските медиуми. Но, очигледно во бугарскиот фудбал ги има и оние желни за провокации пред утрешниот натпревар на Бугарија и Македонија на стартот од новата сезона во Лигата на нации.

Advertisements
adsense

Претседателот на софиска Славија, Венцислав Стефанов дрско, во изјава за Бугарската национална телевизија, вели дека Бугарија не смее ниту да размислува да стравува од Македонија и мора на утрешниот натпревар да победи.

„Ние сме 100% фаворити за првото место во групата во Лигата на нации. За што ние овде разговараме. Па, која е бре таа Северна Македонија!? Вчера стана држава… Од кого ние тоа стравуваме. Па ако стравуваме од репрезентации како Северна Македонија, Грузија и Гибралтар воопшто и да не играме фудбал. Да си играме некои детски игри…“ – вели Стефанов за БНТ.

јавува 10 години екипа
Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.