На празникот Вознесение вознесен нов крст во Рајчица

Advertisements
adsense

Полека го затворивме кругот на пасхалното веселие, носејќи го во срцето споменот за Христовото пребивање на земјата после Воскресението. Тоа Неговото реално присуство ни е силно сведоштво дека не е јалова нашата надеж и дека своето спасение сме го изградиле на непоклатен камен. А сега, веќе нова радост ги исполнува нашите души, радост налик на онаа од апостолите додека Го гледале својот Господ како во слава се вознесува на Небото. Радост, малку таговна, бидејќи иако постојано е со нас, сепак си заминува од нас, за да ни го подготви патот кој води кон Неговото Царство. А ние, како и апостолите, остануваме со надеж да Го чекаме слегувањето на Утешителот што ни Го вети, Светиот Дух, Кој по Својата милост ни Го дарува нам, на Неговата Света Црква.

Токму затоа немаше попогоден миг од овој, за подобно на нашиот Господ, да го издигнеме во висините и Неговото победничко знамение – крстот и со него да ги утврдиме основите на рајчичкиот храм на Победоносецот, за да биде силна потпора на сите Христијани во овој крај и моќно вразумување за противниците на Крстот Негов.

Спомнувајќи си за длабокото значение на денешниот настан, нашиот сакан старец и владика г. Партениј, кој на голема радост на сестринството и присутните верни, со топла татковска љубов чиноначалствуваше на празничната Литургија, ни ја утврди надежта во срцата, дека иако привремено си замина од нас, Господ го доврши до крај нашето спасение; ни даде сè што ни е потребно, за да го минеме богоугодно патот на овој живот и да се приопштиме кон вечноста која беше отсекогаш подготвена за нас:

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија на празникот Вознесение Господово, во Рајчица, на 2 јуни 2022 лето Господово

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

Мили мои, пасхалниот период заврши и веќе e зад нас, вчера на Одданието на Празникот за последен пат оваа година со големо ликување во нашите души ги испеавме воскресенските, победнички песнопенија, чезнеејќи постојано за благодатта на Воскресението. Денес, пак, го славиме настанот кога Спасителот Христос во ангелска слава си замина од Земјата кон Небесата со Своето богочовечко тело. Вознесението Господово е еден таинствен празник: си спомнуваме за заминувањето, за разделбата на Христос со учениците, а сепак славно се радуваме. Тоа е така затоа што Вознесението е најава за слегувањето на Светот Дух, преку Кого ние Го гледаме и Го разбираме Христа. И ете, Јас ќе го испратам врз вас ветувањето од Мојот Отец и Тој ќе ви даде друг Утешител за да биде со вас довека, Духот на вистината (Лука 24,49 и Јован 14,16-17). Чудото, значи, на Воскресението останува водворено длабоко во нашите срца и преку Духот Божји ние искуствено го живееме и учествуваме во сето она што се случи со Господа Исуса заради нас. Благодатно сме присутни на сите тие спасителни настани, во Светата Црква, преку Светиот Дух кој пребива во неа, со посредство на несоздадените Божји енергии.

Advertisements
adsense

Вознесението е празник за спасението на целиот човек. Имено, Синот и Словото Божјо прими човечко тело, за да ја спаси човечката природа, да го обожи и човечкото тело. Свети Јован Златоуст вели дека доколку сакаме да го спознаеме величието на човекот и славата што е посеана во него, треба да го упатиме својот поглед во височините, кон тронот Божји и таму ќе Го видиме, седнат од десната страна на Бога Отецот, Човекот Исус Христос, воплотениот Син Божји. Со Воскресението и со Вознесението на Господа, човечкиот род влезе во самото таинство на Светата Троица.

Тоа беше и целта на Христовото доаѓање: да го пресоздаде Адам и да ја обожи целата човечка природа, па таа да може да учествува во Божественоста Господова. Оваа преголема тајна се оствари. Нам сега ни е дадена можноста, преку нетварните Божествени енергии кои дејствуваат во светотаинскиот живот на Црквата, да се соединуваме со Бога, да се обожуваме. Тоа е, всушност, нашето предназначение, таа е целта за која сме создадени. Учеството во радоста на нашиот Господ, во вечното Царство на убавината. Но треба да се запрашаме колку всушност ние го разбираме и се трудиме околу ова наше предназначение. Сè што беше потребно за нашето спасение и обожение, Господ од Своја страна го изврши. На Крстот Он извика: Се сврши (Јован 19,30). Така Он го заврши Својот земски пат како Богочовек, исполнувајќи сè што беше потребно за нашето ослободување; слезе во Адот и таму на сите праведници им објави дека дојде спасението на светот, дека сите тие еден ден ќе бидат воскреснати заедно со нивните обожени тела и потем славно се вознесе на Небесата со Своето тело. Денес душите на нашите покојни ближни се живи, затоа што беа повикани од Воскресителот, но нивните тела се сè уште прав. На некои Светии, по Божја благодат телата им се цели, нераспаднати, но тоа се само ретки исклучоци. Огромното мнозинство се претворени во земја.  Можеби некои со сомнеж се чудат и се прашуваат како е можно еден ден сите тие тела од кои денес нема останато ништо, да излезат пред лицето на Бога оживотворени, целовити, обожени? Зарем е можно тоа? Всушност, за Оној Кој премудро и од ништо го сотворил целиот свет, и духовниот и физичкиот, доволно е само да го помисли тоа во Својот Божествен Разум, да каже само едно животворно слово и телата на покојните повторно ќе бидат пресоздадени од правот и ќе бидат соединети со душите. Тоа секако ќе се случи при Второто Христово доаѓање, како што Он Самиот ни претскажа и вети во Светото Писмо.

Ни вети, исто така, и дека нема да не остави сираци: Нема да ве оставам сираци; ќе дојдам кај вас. Уште малку и светот веќе нема да Ме гледа; а вие ќе Ме гледате, зашто Јас живеам и вие ќе живеете (Јован 14,18-19). Во Црквата Своја Он живее со нас и ние со Него. Тука Он е секогаш присутен, заедно со Отецот и со Светиот Дух. Во Црквата, границата меѓу овдешниот живот и светот отаде е многу танка, проѕирна, речиси и да ја нема. Впрочем, духовниот свет е многу блиску до нас и ние Христијаните во Црквата Божја го гледаме и го чувствуваме тоа. Светиите, душите на праведните и покојните таинствено комуницираат со нас, ни испраќаат пораки, нè утешуваат, нè охрабруваат. Се разбира, доколку им дозволиме да го прават тоа; доколку се трудиме да живееме духовен живот со добрина и чисто срце. 

Ќе ви раскажам еден пример што деновиве постојано е во моите мисли. Откако станав свештеник секогаш се молев за покој на душите на сите оние што загинаа при падот на Константинопол, денешен Истанбул, во 1453 година. Чувствував некоја внатрешна потреба, некој призив, да се молам за последниот Ромејски цар-маченик Константин XI Палеолог и за сите кои заедно со него ги положиле своите души, храбро бранејќи го Новиот Рим, православната престолнина, од Османлиите. Уште од самиот почеток во манастирот па досега, секоја година правиме молитвен спомен на денот од падот на Цариград. Сме пишувале и текстови, сме ставале објави – можете да прочитате на нашата страница. Имаше и такви – и тоа Христијани! – кои ми забележуваа зошто го правам тоа, коментирајќи како ние наводно сме немале никаква врска со нив, па што имало потреба ние да ги спомнуваме во молитвите оние што паднале за Константинопол и сл. Меѓутоа, ние не престанавме да се молиме и да извршуваме спомен. На тие што сакаа вистински да разберат им објаснував дека ние имаме христијанска должност да се молиме за сите кои ги бранеле православните светињи; дека ние сме дел од византиското духовно наследство, дека Константинопол бил и преку Вселенската Патријаршија останува до денес престолнина на сите православни, без разлика на тоа кои држави и нации постојат сега на некогашното византиско тло. Така, уверен сум дека и тие души од ѕидините на Цариград, со нивниот цар Константин, заедно со сите Светии и праведници, посредуваа Константинополскиот и Вселенски Патријарх г. г. Вартоломеј да ја признае Охридската Архиепископија по 255 години. И замислете, првото сослужение меѓу нашиот Архиепископ и Вселенскиот Патријарх ќе се случи во Цариград на претстојната Педесетница, чиешто навечерие, по Божја промисла, оваа година според Јулијанскиот календар се совпаѓа токму со споменот на маченички постраданиот цар Константин и на другите заедно со него! Ете одговор на прашањето зошто отсекогаш чувствуваме потреба да се молиме за тие маченички души.

Извор Bigorski Manastir

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.