Путин: Европејците не нѐ послушаа, поради нивната кусогледа политика дојде до енергетска криза и цената на храната ќе расте

Advertisements
adsense

Рускиот претседател Владимир Путин даде интервју за новинарот на државната телевизија „Русија 1“ во кое ја оценува состојбата во енергетскиот сектор и зборува за причините за глобалната криза со храна.

Путин рече дека „по почетокот на специјалната операција во Украина, САД и Европа почнаа да преземаат чекори кои ја влошија ситуацијата во прехранбениот сектор и производството на вештачки ѓубрива“.

Во истите Соединетите Американски Држави, финансиските и економските власти не најдоа ништо подобро од тоа да го следат патот на инјектирање големи суми пари за поддршка на населението и поддршка на одделни компании и сектори во економијата“, рече тој.

Според него, сега се обидуваат одговорноста за тоа што се случува на пазарот за храна да ја префрлат на Русија, а тоа е обид „префрлање од болна глава на здрава“.

Путин додаде дека е убеден дека ситуацијата со светските ѓубрива ќе се влоши поради санкциите, а цените на храната ќе пораснат.

Рускиот лидер изјавата дека Москва го спречува извозот на украински житарки ја нарече блеф и укажа на подготвеноста да се зголеми извозот на пченица на 50 милиони тони.

Тој го повика Киев да ги исчисти мините од териториите под негова контрола за безбеден извоз на житото и нагласи дека Русија нема да ја искористи оваа ситуација за да организира напади од морето.

Гарантираме мирен премин без никакви проблеми. Тие мора да ги исчистат мините и да ги подигнат бродовите од дното на Црното Море што ги потонаа за да го отежнат влезот во пристаништата на југот на Украина“, рече Путин.

Advertisements
adsense

Тој исто така изјави дека „има десетици странски бродови во украинските пристаништа, чии екипажи се уште се држат како заложници“. Тој уште еднаш ја изрази својата подготвеност да обезбеди мирен транспорт на жито и безбедно влегување на бродовите во Азовското и Црното Море.

Веќе ги завршуваме работите за деминирање. Украинските единици таму поставија мини во три слоја. Работата е завршена, ќе ја создадеме потребната логистика“, рече тој.

Путин додаде дека украинското жито може да се извезува и преку Дунав и Полска, а најевтиниот пат е преку Белорусија, но дека за тоа треба да се укинат санкциите.

Што се однесува до енергетската криза, Путин рече дека токму кусогледата енергетска политика на европските земји доведе до актуелната криза.

„Банките престанаа да даваат кредити затоа што се под притисок, осигурителните компании престанаа да ги осигуруваат релевантните трансакции, престанаа да им даваат земјиште на локалните власти за да го прошират производството, ја намалија изградбата на специјализиран транспорт, вклучително и гасоводи, сето тоа доведе до недоволна инвестиција во енергетскиот сектор во светот и како резултат на тоа има пораст на цените“, рече тој.

Путин додаде дека „Европејците не ги послушаа итните барања на Русија за одржување на долгорочни договори за снабдување со природен гас, што имаше негативно влијание врз енергетскиот пазар“.

извор: Денар.Мк

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.