Генчовска: Ги прегледавме камерите, маскиран маж на велосипед го пали клубот Ванчо Михајлов во Битола.

Advertisements
adsense

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска во интервју за софиската телевизија бТВ, во директен пренос од Скопје како и за Бгнес коментира дека откако дознала за инцидентот во саботата на средбата со македонскиот колега Бујар Османи, веднаш заминала за Битола.

Генчовска се заблагодарува за брзата реакција на противпожарната бригада, на полицијата и на дежурниот обвинител во Битола. Директорот на полицијата, како што вели, се обврзал да вложи максимални напори за разоткривање на сторителот на овој немил чин и вандалски чин.

Таа изразува очекување дека и судството во Македонија ќе си ја заврши работата. Генчовска на записите на една од безбедносните камери можела да види маж кој безбедно пристигнал со велосипед, извадил туба со запалива течност и мирно ја истурил течноста пред вратата од куќата.

Според бугарската министерка за надворешни работи, од овој пожар сторителот се здобил со одредени повреди и може да побара лекарска помош. Генчовска за медиумите изјави дека мажот носел маска. Според неа, ова дело е извршено ладнокрвно и намерно за влошување на односите меѓу Софија и Скопје.

Advertisements
adsense

Ова нема да предизвика пожар во односите меѓу нас. Во моментов односите се нормално конструктивни и се одвива нормален работен дијалог. Двата тима работат напорно многу часови, продолжуваме да се обидуваме да најдеме решение за отворените прашања во спроведувањето на Договорот за добрососедство – вели Генчовска.

Таа додава дека пожарот е израз на говор на омраза и додаде дека се очекува Македонија и нејзината Влада да имаат кохерентна сеопфатна политика за справување со говорот на омраза.

Оптимисти сме за резултатите. Кога и како – е прашање на подготвеност на колегите од Владата на Македонија да ги спроведат овие договори – додаде Генчовска.

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.