Откако Битиќи ни порача да штедиме струја, граѓаните го прашуваат по колку пати смеат да се тушираат неделно?!

Advertisements
adsense

Ако сме навикнале на 24 степени да ја држиме температурата дома да ни биде топло и да шетаме на кратки ракави, треба да се навикнеме на 22 степени. Секој степен е штедење“ – оваа изјава на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи предизвика лавина реакции кај граѓаните.

Очигледно на Македонците не им се допаѓа некој да им кажува што и како треба, а особено кога тој некој е политичар кој треба да мисли за народот!

Хит реакции ги преплавија социјалните мрежи, а несомнено најинтересна беше онаа на младата Катерина која „фрли“ иронија на целата ситуација.

А ова се реакциите на другите граѓани:

-Господине Битиќи ти како избран член на оваа влада и останатите избрани членови се должни на народот да му обезбедат елементарни услови за живот,а не да кажувате, туку да работите и обезбедите услови.

Advertisements
adsense

-Вака може и од леб да не одучите ако јадеме три пати сега само еднаш и ке ни останат повеќе пари браво бе за идејата ее што значи да си паметен министер.

-Прво треба да се почне со штедење од вас ,да ви ги намалиме платите на просечна еве нека не е на минимална ама на сите што сте у баграта ,да се зголеми малку буџетов оти отидовмо јабана. Ние простиот народ што редовно ве гласа уште малку ке почнеме паркетот по дома да го палиме за греење.

-По колку оброци на ден да јадиме, колку пати неделно да се капиме? Дно дна сте импровизација од држава, ни ја одравте кожата! А да изгледате едно законче цела влада да зема просечна плата без додатоци и на работа да одите со сопствен превоз.

-Ти дома да си направиш ич да не ти е топло ако си министер на целиот народ тогаш ќе направиш да живееме како луѓе, а не да ми кажуваш како да се греам ека до нас е, ние не штедиме, па затоа ни фали струја во државава и е скапа, а не дека немаме производство поради многу години погрешни политики и немање инвестиции во енергетика, офф мори мајко, што не лажат при отворени очи

-Имам предлог, забранете им на деловните објекти, казината, кладилниците, моловите што имаат екрани и светлечки реклами на сите страни, што и во и вон работно време работат – пр. на ул. Македонија. Нека се изгасат билбордите, нека светат само уличните светилки, па овие 2 степени разлика во домакинствата нема да се осетат. Зашто домакинствата не се само чинители, ајде фирмите нека се покажат општествено одговорни, а не само профитерско настроени.

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.