Шолц утре во Скопје: Пречек со највисоки почести.

Advertisements
adsense

По посетата на Скопје, Шолц заминува за Софија
Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц ќе пристигне во Скопје на официјална посета на С Македонија.

Како што соопштија од владината прес-служба, канцеларот Шолц и неговата делегација на платото пред Владата на Република Северна Македонија ќе ги пречека премиерот Димитар Ковачевски, со церемонија за пречек со највисоки државни и воени почести.

Според агендата, после церемонијата на пречекот, предвидена е тет-а-тет средба со премиерот Ковачевски, по што ќе следува билатералната средба на членовите на двете делегации.

Advertisements
adsense

Официјалната посета на канцеларот Шолц ќе заврши со заедничка прес-конференција со претседателот на Владата Димитар Ковачевски.

Шолц од денеска е во дводневна посета на регионот, при што денеска беше во Приштина и Белград.

Мали се шансите посетата на германскиот канцелар Олаф Шолц да помрдне нешто во бугарско-македонскиот спор и да му го отвори патот на Скопје кон ЕУ, оценува „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во денешната анализа што ја пренесува Дојче Веле.

Advertisements
adsense

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.